Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Money, Success and You. Harness Your Mind to Achieve Prosperity, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5,3 (× 27гласа)

Информация

Сканиране
noisy(2010 г.)
Разпознаване и корекция
filthy(2010 г.)

Издание:

Джон Кехоу. Успехът и парите

Първо издание

Превод и редакция: Петя Петрова

Коректор: Женя Николова

Художествено оформление и дизайн на корица: Ивомир Димчев

Печатни коли 11

Печат и подвързия — „Инвестпрес“ АД — гр. София

Издателство „Феникс дизайн“, 2006 г.

ISBN-10: 954-8890-19-4

ISBN-13: 978-954-8890-19-9

История

  1. —Добавяне

Част II
Разумът

12. Пробуждане в ерата на информацията

Тото, имам усещането, че изобщо не сме в Канзас.

Дороти („Магьосникът от Оз“)

Живеем в един от най-вълнуващите периоди, които цивилизацията някога е познавала. Както футуристът Лауренц Франк заявява, „Изживяваме събития, които в течение на предстоящото столетие ще бъдат подробно изследвани от учените и безспорно тези дни ще бъдат описани от тях, като възможно най-вълнуващите и градивните в историята на човечеството“. Ние дадохме име на това поразително време — нарекохме го ерата на информацията и това е нещо повече от една прикачена фраза. Сегашното време включва милиони едновременно случващи се събития, които определят и коригират начина ни на работа и живот. Период на поразителни и радикални промени. Зашеметяващо е колко бързо се случва всичко. Можеш да летиш от Ню Йорк до Лондон с „Конкорд“, прекосявайки Атлантическия океан само за три часа, като при това изпращаш съобщение в офиса си с указания и инструкции по електронната поща, разговаряйки с жена си по мобилния. Имам предвид, че през това време пътуваш със скорост, по-голяма от скоростта на звука. Невероятното е, че всичко това го приемаме за даденост.

Технологията променя животът ни и при това с нарастваща скорост. Наблюдаваният безпрецедентен възход на информационните технологии, а също и на технологиите, базирани на знания нараства лавинообразно. Промените стават за части от секундата и това се случва повсеместно.

Корпорация AT&T например обработва приблизително 3 милиарда различни делови и комуникационни операции (трансакции — б.ред.) на час. Всеки ден на Световния борсов пазар чрез Интернет се извършват над 100 милиона сделки. Действат около 250 телевизионни канала.

Микропроцесорите работят с честоти милиарди херца в секунда. Микрочипът е с размери колкото нокът на палец и съдържа информация, колкото за една библиотека. Забравете набора на текстове, компютрите сега се активират с глас, следвайки устни инструкции, усъвършенствани до такава степен, че да разпознават само вашия глас и да отказват команди от гласове, които са им непознати.

Глобалните системи за ориентация — Global Positioning Systems (GPS), използват сателитни приемници, за да установят местоположението на обекти. Първоначално използвани само от Министерството на отбраната на САЩ, за да проследяват движенията на войските, сега можете да ги откриете дори и в частните плавателни съдове. Набелязани са конкретни срокове за внедряването на електронните карти на местности като стандартно оборудване за автомобили. Скоро те ще се окажат малки, колкото ръчен часовник.

Биолозите разшифроваха генетичния код и сега разбират езика на гените. С тази нова технология и познания те могат да съединяват гените, да клонират видове, да създават нови антитела и предизвикват целенасочени мутации, и всичко това е само началото. Идва ред на „задържаните“ вируси, клетъчната трансплантация, изкуствените жлези и органи.

Някъде през първото десетилетие на 21-ви век, ние се озовахме в бъдещето. Неговото идване е вълнуващо и изумително. Вълнуващо — заради огромните възможности, които ни се предоставят и изумително, защото непрекъснато преоткриваме кои сме ние и накъде отиваме. Старите правила вече не работят.

Например, правилото за една професия през целия живот е толкова остаряла, колкото телефон с дисков номератор (помните ли ги?). Всеки, който иска да не изостава и върви в крак с тези промени, като се възползва от преимуществата, които предлагат новите възможности, трябва да преосмисли цялостно понятието „работа“. Да оцелееш и да просперираш в новото хилядолетие означава да се променяш, учиш и постоянно да преоткриваш себе си. Авторът Алвин Тофлър казва безцеремонно: „Неграмотният човек на 21-ви век ще бъде не този, който не умее да чете и пише, а този, който не може да се обучава непрестанно.“

Теорията на Чарлз Дарвин — „оцеляват най-приспособените“, или естествения подбор, е толкова актуална сега, колкото е била винаги. Но нека първо изясним често срещаното недоразумение или неразбиране на онова, което е имал предвид великият учен под термина „оцеляват най-приспособените“. Дарвин не е имал предвид под „най-приспособени“ онези индивиди, които са били най-силни или най-доминиращи, както често се възприема. Той имал предвид, че най-доброто възможно приспособяване на организма към околната среда, е това приспособяване, при което той (организмът) успява да оцелее и преуспее. И организмът, който се е приспособил най-добре е онзи, който най-лесно се адаптира към промените и използвайки своите силни страни, успява да отговори на предизвикателствата, поднесени му от околната среда.

Така, че ако искаме да оцелеем в днешната бързо променяща се пазарна обстановка трябва да преосмислим настоящата ситуация и да започнем развиването на нови таланти и умения. В 21-ви век ще оцелеят тези от нас, които са готови да се адаптират и променят, тези, които ще съумяват да си набавят необходимата информация и ще усвояват толкова бързо новите умения и навици, колкото го изисква живота.

Знанието действително е сила, а в днешните времена — дори в още по-голяма степен. Психологът Томас Спенсър, специализиращ в проблематиката на поведението казва: „На обикновения работник днес навярно му се налага да усъвършенства своя професионализъм поне пет пъти повече отколкото в миналото“. И е напълно възможно той да не е дооценил дадения показател. Маршал Мак Клохан казва същото по друг начин: „Бъдещето на професията сега е да се учиш цял живот, а не само да преживяваш.“

Аналогични фрази се чуват все по-често във всяка сфера — изводът е кратък и ясен: „Усвояването на нови умения и навици е ключът, който ще отвори вратите към възможностите на бъдещето.“

Ако случаят е такъв и всичко води в тази посока, тогава най-важният въпрос, който можете въобще да си зададете днес, при това без да отлагате и минута, е: „Какво трябва да науча?“ Ако го направите и действате разумно, ще бъдете готови за огромния брой възможности, които пък водят след себе си и грандиозни промени. В резултат, не само ще оцелеете, но ще се радвате на колосален успех.