Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Spy Book: the encyclopedia of espionage, 1997 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- , 2001 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- 5,6 (× 10гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа
Американска, първо издание
Редактор: Райчо Радулов
Коректор: Юлия Шопова
Технически редактор: Стефка Иванова
Художник: Виктор Паунов, 2001 г.
ИК „Труд“, 2001 г.
ISBN: 954–528–213–4
История
- —Добавяне
Нисеи
Граждани на САЩ от японски произход. През Втората световна война повече от 6000 нисеи служат в района на Тихия океан във военноморските сили и разузнавателните части като преводачи. (Много други служат в армейски бойни части на европейския фронт.)
Още от пролетта на 1941 г., преди САЩ да влязат във войната, много нисеи получават сериозна езикова подготовка по японски език. Немалко от тях, макар и японци по произход, не са имали практически знания по езика. Обучението им се провежда в гарнизона в Сан Франциско, Калифорния, въпреки че всички нисеи насила са евакуирани от Западното крайбрежие през 1942 г. Езиковата школа се премества в Кемп Савидж, а през август 1944 г. — във Форт Снелинг, близо до Минеаполис, Минесота. Първият випуск от 45 курсисти завършва 6-месечната програма през май 1942 г. Някои от тях изкарват и 1-годишен курс в Мичиганския университет.
На 19 февруари 1942 г. президентът Рузвелт издава заповед за изселването на почти 120 000 души от японски произход от Западното крайбрежие. Около две трети от тях са с гражданство (нисеи), а повече от една четвърт са деца под 15 години. Нисеите скоро получават разрешение да постъпват в американската армия. (Повече от 17 000 японоамериканци служат в армията на САЩ през Втората световна война.) Над 6000 преминават обучение по японски език и служат в Тихия океан. Много от тях са обикновени войници, други — административни офицери. Някои получават назначения във военноморския флот и морската пехота за поддържане на разузнаването. Голяма част участват в бойните действия в Китай — Бирма — Индия. (Освен тях в американската армия има приблизително 700 преминали обучение по японски език американци, които не са от японски произход. Военноморският флот назначава в разузнаването само чисти американци.)
Повечето нисеи превеждат или документи, или по време на разпити на военнопленници. Някои служат в армейски контраразузнавателни части, други, макар и малцина — в екипи по декодиране (МЕДЖИК — УЛТРА), трети се спускат с парашути зад японските фронтови линии с армейски разузнавателни части.
Ричард Сакакида е сред 15-имата нисеи, обучени от ФБР през 1941 г. за работа в контраразузнаването. Старшината от армията Сакакида заминава в Манила като дезертьор от флота. Под това ПРИКРИТИЕ събира информация за филипински фирми, за които се допуска, че сътрудничат на японците. След декември 1941 г. отново облича униформа и служи в армията като преводач. На 6 май 1942 г. американските части на Филипините се предават и той е заловен от японците. Подложен е на разпит и мъчения, но през цялото време твърди, че е бил в армията против волята си. Японците приемат версията му за истинска и на 11 февруари 1943 г. го освобождават и го използват като преводач.
По-късно Сакакида помага на един инженер да избяга от затвора. Самият той се присъединява към филипинските партизани и успява да се завърне в американската армия едва на 25 септември 1945 г. След войната Сакакида постъпва във военновъздушните сили. През 1975 г. е пенсиониран с чин подполковник.
Терминът нисеи на японски означава „второ поколение“.