Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Spy Book: the encyclopedia of espionage, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
  • Няма
Характеристика
Оценка
5,6 (× 10гласа)

Информация

Сканиране
Диан Жон(2010 г.)
Разпознаване, корекция и форматиране
dave(2010 г.)

Издание:

Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа

Американска, първо издание

Редактор: Райчо Радулов

Коректор: Юлия Шопова

Технически редактор: Стефка Иванова

Художник: Виктор Паунов, 2001 г.

ИК „Труд“, 2001 г.

ISBN: 954–528–213–4

История

  1. —Добавяне

Магдебург

Германски крайцер, потопен в източната част на Балтийско море през Първата световна война. Една от намерените в кораба книги с КОДОВЕ дава възможност на британските декодировчици от СТАЯ 40 да проникнат в тайните на германските военни комуникации. В книгата „Залавянето на «Енигма»“ („Seizing Enigma“, 1991) историкът на декодирането ДЕЙВИД КАН нарича случая „най-съдбоносното събитие в историята на криптологията“.

Бързият (4570-тонен) немски крайцер пътува от Мемел — най-далечната източна част на Прусия, за да се присъедини към другите германски бойни кораби, които атакуват руския флот във входа на Финския залив. В 12,37 часа на 26 август 1914 г. крайцерът попада на плитчина край остров Осденсхолм. Докато командният състав се опитва да го извади от плитчината, радистите унищожават голяма част от книгите с кодове и ШИФРОКЛЮЧОВЕТЕ. Някои от тях са запазени за установяване на контакт със спасителните групи. Екипажът не успява да освободи плавателния съд, а руската флотилия бързо се приближава. Капитанът решава да взриви кораба. Зарядът е задействан. Екипажът бързо напуска кораба. Някои от кодовите книги са изгубени при настъпилата суматоха. Петнадесет души от екипажа загиват.

Руснаците събират останките на Магдебург и пленяват оцелелите, които не са успели да се доберат до борда на германския спасителен торпеден катер. Руски офицери претърсват трюма и откриват книга с кодовете, забравена на дъното на едно чекмедже. По-късно руски водолази откриват още една книга с кодове, която е била изхвърлена през борда, а третата е изчезнала.

Руснаците разбират значимостта на кодовите книги и ключовете за шифроване и незабавно предлагат неповредената книга на британските съюзници. Трофеят е занесен във Великобритания от английски боен кораб на 13 октомври. Кодовата книга е предадена на Уинстън Чърчил — първи лорд на Адмиралтейството.

Кодовата книга на Магдебург е основата за успехите на британската дешифровъчна служба СТАЯ 40. (Доста разпространен е митът, че руснаците открили книгата с кодовете от Магдебург у изхвърлен на брега удавен моряк, който здраво я стискал в ръцете си.)