Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Spy Book: the encyclopedia of espionage, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
  • Няма
Характеристика
Оценка
5,6 (× 10гласа)

Информация

Сканиране
Диан Жон(2010 г.)
Разпознаване, корекция и форматиране
dave(2010 г.)

Издание:

Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа

Американска, първо издание

Редактор: Райчо Радулов

Коректор: Юлия Шопова

Технически редактор: Стефка Иванова

Художник: Виктор Паунов, 2001 г.

ИК „Труд“, 2001 г.

ISBN: 954–528–213–4

История

  1. —Добавяне

Бентли, Елизабет

Американка, работила като КУРИЕР на съветска разузнавателна мрежа в САЩ. По думите й от 1938 до 1944 г. е доставяла информация, включително копия на правителствени документи, за любовника си — ключова фигура в мрежата.

Между 1930 и 1940 г. като член на американската комунистическа партия работи за една американска революционна организация, която е в нелегалност. Секретарка е на Якоб Голос, руски емигрант с американско гражданство. Голос също е член на комунистическата партия и работи в Обществото за техническа помощ за Съветска Русия — прикритие за съветския ПРОМИШЛЕН ШПИОНАЖ. Освен това Голос е и АГЕНТУРИСТ на ХАРИ ГОЛД, член на МРЕЖА АТОМНИ ШПИОНИ. Умира през 1944 г.

През 1945 г. Бентли разкрива своето минало пред ФБР, а по-късно — и пред Върховния федерален съд. Тя разказва за секретна мрежа в Ню Йорк и Вашингтон, в която участват много служители (включително ЧЕЙМБЪРС) от федералните власти.

Историята на Бентли става известна на обществеността след свидетелските й показания пред сенатската следствена комисия и конгресната комисия по противодържавна дейност през 1948 г. Пресата описва тази закръглена жена на средна възраст като „русата кралица на шпионажа“. Свидетелските й показания дават началото на множество процеси срещу комунисти. Тя говори за „комунистически клетки“ във Вашингтон и уличава също Хари Декстър Уайт, който по това време е заместник-министър на финансите, и Уилям Ремингтън, служител в Министерството на търговията. Уайт категорично отхвърля обвиненията й под клетва. По-късно Ремингтън е осъден на затвор за лъжесвидетелство пред конгресната комисия. Убит е в затвора от съкилийник.

Бентли е работила за съветското разузнаване под КОДОВОТО НАИМЕНОВАНИЕ Добро момиче. (Вж. ВЕНОНА.)