Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Spy Book: the encyclopedia of espionage, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
  • Няма
Характеристика
Оценка
5,6 (× 10гласа)

Информация

Сканиране
Диан Жон(2010 г.)
Разпознаване, корекция и форматиране
dave(2010 г.)

Издание:

Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа

Американска, първо издание

Редактор: Райчо Радулов

Коректор: Юлия Шопова

Технически редактор: Стефка Иванова

Художник: Виктор Паунов, 2001 г.

ИК „Труд“, 2001 г.

ISBN: 954–528–213–4

История

  1. —Добавяне

Подсказване

Отклонение от правилата на работа с шифромашини или шифроматериали, което позволява на вражеските криптолози да разкрият ШИФЪРА или КОДА. Повечето успехи на дешифровъчните служби на съюзниците през Втората световна война са пряко свързани с умелото използване на „подсказването“.

Например ако щабът изпраща на различните си подразделения едно и също съобщение с различни шифри и кодове и едно от тях частично или напълно е разчетено от врага — това е прекрасно „подсказване“ за разкриването на останалите шифри. Точно така може да се използват шифрованите прогнози за времето, които обикновено се предават в едно и също време, или едно и също приветствие, с което започва съобщението. Друг пример за „подсказване“ е поздравителната телеграма до Адолф Хитлер, изпращана на 20 април от германското върховно командване (понякога дори с ОТКРИТ ТЕКСТ, а също и зашифрована).

„Подсказването“ може и да се провокира. През Втората световна война англичаните нарочно изпращат свои бомбардировачи да хвърлят мини в определен участък на морето, та след това да прехванат и да се опитат да разчетат немската шифровка за това. Предварителното знание на общото съдържание на съобщението, посочените в него места и време доста облекчават работата на криптолозите по разгадаването на шифрите на ЕНИГМА.