Към текста

Метаданни

Данни

Серия
Звънтящите кедри на Русия (4)
Включено в книгата
Оригинално заглавие
Сотворение, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
  • Няма
Характеристика
Оценка
4,8 (× 5гласа)

Информация

Сканиране
Диан Жон(2012)
Разпознаване, корекция и форматиране
devira(2018)

Източник: http://sfbg.us

 

Издание:

ЗВЪНТЯЩИТЕ КЕДРИ НА РУСИЯ: КН. 4. СЪТВОРЕНИЕ. 2003. Изд. Аливго, София. Превод: [от рус.] Зоя ПЕТРОВА-ТИМОВА [Сътворение, Владимир МЕГРЕ]. Формат: 20 см. Страници: 243. ISBN: 954-8454-01-7.

История

  1. —Корекция
  2. —Добавяне
  3. —Ново цифровизиране

Тайната наука

Жреците създали тайната наука. Нарекли я „наука за образността“, от нея всичките останали са произлезли. С цел да скрият главното, върховните жреци по направления различни разделили науката за образността; накарали по тях да мислят другите жреци. Така и астрономия, и математика, и физика и множество науки други по-късно се родили, в това число окултните. И всичко било построено тъй, че увличайки се в частното, никой да не може да се добере до главното учение.

— Но все пак, какво е главното учение? Каква наука е това и в какво е същността й? Защо я наричаш „наука за образността“?

— Тази наука позволява на човека да ускорява мисълта си и в образи да мисли, да обхване Космоса и да проникне в микрокосмоса, да създаде невидими, но живи образи — субстанции, да управлява с тяхна помощ големи общности от хора. С нейната помощ се получило и разнообразието от религии. И този, който дори частично бил изучил нещичко от нея, разполагал с голяма власт, можел да покори страни, царе да сваля от престола.

— И какво излиза, че сам човек би могъл да покори държава?

— Да, можел е. И схемата е проста.

— Поне един подобен факт познат ли е в днешната история?

— Да, познат е.

— Разкажи за него. Аз май не си спомням подобно нещо.

— Защо да ти разказвам, да се губи време, когато се завърнеш, ти прочети за Рама[5], Кришна[6] и Мойсей[7]. Ще видиш творенията на жреците, изучили частично тайната наука за образността.

— Добре, ще прочета за техните дела, а същността научна как ще разбера? Разкажи за същността. Как са се учили и на какво?

— Учили са се да мислят образно, аз ти говорих за това.

— Да, говори ми, но не ми е ясна връзката на тайната наука например с математиката или физиката.

— На овладял великата наука, ненужно е формули да пише, да чертае, модели разни да създава. В материята мислено той може да проникне, в атома, способен е дори на атома ядрото да разцепи. Но това е само едно просто упражнение, за да се научи как да управлява човешките съдби, народите в различните страни.

— Е, чак пък толкова, такова нещо не съм чел дори.

— А в Библията? В Стария Завет например, когато състезават се жреците, кой ще успее да сътвори по-силен образ — Мойсей или висшите жреци на фараона. Мойсей пред всички хвърлял своя жезъл и в змия веднага го превръщал. Жреците, служители на фараона, същото повтаряли. А после змията, що създал Мойсей, нагълтала набързо другите змии[8].

— Какво, да не би всичко това да е Истина?

— Да.

— Мислех си, че е измислица или пък е казано алегорично.

— Не е измислица, Владимире, всичко е било така, както се разказва за състезанието в Стария Завет.

— А за какво им е било да се състезават така един пред друг?

— За да покажат кой може да създава силен образ, способен други образи да побеждава. Мойсей на всички е показал, че е най-силен. Така доказал, че не бива с него да воюват — трябвало е само молбите му да изпълняват. Но фараонът не послушал — все опитвал се да спре израилтяните, които Мойсей и образът, от него сътворен, предвождал. И воините да спрат народа не успели — най-силният образ живеел в него. Как израелският народ е побеждавал много пъти други племена можеш още да четеш; как е завземал градове, как своята религия създал, а после и държава. Докато все още най-силни били жреците на Египет в творение на образи велики, когато да предвиждат можели какви народни действия ще предизвика образът творен, тогава Египет процъфтявал от жреците управляван.

От всичките известни нам държави, създадени след катастрофата последна на Земята, най-дълго в разцвет е бил Египет.

— Не, чакай, Анастасия, на всички е известно — фараони управлявали Египет. Пирамидите гробници са стигнали до нас.

— Ролята на изпълнителната власт формално се възлагала на фараоните. И образа на мъдрия самоуправник те олицетворявали. Важните решения не са се взимали от фараона. Когато фараоните опитвали властта изцяло в своите ръце да вземат, държавата отслабвала веднага. Всеки фараон бил посветен да царства от жреците. От детска възраст той при тях науката за образите да изучи се стремял. Да царства можел само този, що усвоил бил нейните основи.

Структурата на властта в тогавашен Египет била е приблизително такава: на върха стояли тайните жреци, а след тях жреци, които преподавали и правосъдие раздавали. Външно контролът на страната от жречески съвет се представлявал, по техните закони фараонът управлявал. Било е всичко приблизително както е и днес. Много държави имат президент и правителство за изпълнителната власт. Изпълнителната власт била в общинските ръководители и били те независими. Както жреците в миналото днес парламентът законите издава. А разликата е в това, че днес нито в една държава няма къде да се научиш да бъдеш президент, както фараонът се е учел при жреците. И за тези, които заседават в Съвета, в Думата или в Конгреса — не е важен терминът, с който ще се назовават те, сегашните законодатели — жреци — важното е друго: те също няма откъде да се научат, как закона главен управляващ да създават. Затова е пълен хаосът в част от днешните държави.

— Нима искаш да кажеш, Анастасия, че ако вземем за основа структурата на управление, каквато е била в древния Египет, всичко щеше да бъде по-добре ли?

— Структурата на властта би променила нещата малко. Най-важното е, какво стои зад нея. И ако говорим за египетската структура, не тя, не фараоните, дори не и жреците са управлявали Египет.

— А кой тогава?

— В древния Египет всичко образи са управлявали. На тях се подчинявали и фараони, и жреци. А тайният съвет от няколко жреци е взимал образа на фараона — справедлив управник от древната наука за образността. Такъв бил образът, какъвто са си го представяли в онези времена. Маниерите на поведение на фараона, външния му вид и начина му на живот дълго се обсъждали на тайния съвет. А след това избирали един от предварително подбраните жреци и го обучавали така, че той на образа избран да заприлича. Стараели се да избират претендента от царските съсловия. Но ако външно или по характер не подхождал никой с царска кръв, жреците можели да изберат един от тях самите и да представят него именно за фараон. Пред всички жрецът фараон бил задължен винаги да съответства на замисления образ — особено когато се явявал пред народа. А после от народа всеки над себе си незримия му образ чувствал и действал, както го разбирал. Когато в образа повярва всеки от народа, когато той на мнозинството бил по нрав, тогава всеки го е следвал с желание, без да се гради огромна структура от надзиратели — чиновници в държавата. Държавата тогава сама укрепва, процъфтява.

— Но ако е така, тогава днес държавите не биха пренебрегнали тези образи. А те живеят и процъфтяват и без тях — Америка, Германия или Съветския съюз, който огромна държава преди перестройката беше.

— Без образите, Владимире, не могат държавите и днес. Процъфтява относително оназ държава, в която най-приемлив днес за мнозинството образ управлява.

— А кой го днес създава? Жреци нали вече няма?

— Жреци днес също има, но другояче се наричат. И все по-малко знания те притежават от науката за образността. Разчети дългосрочни, безпристрастни не е по силите на днешните жреци да правят. Не могат нито цели да поставят, ни достоен образ те да сътворят, способен страната до целта да заведе.

— За какво говориш, Анастасия, какви жреци, какви образи е имало в нашия Съветски Съюз? Болшевиките всичко са управлявали тогава. Отначало Ленин, после Сталин начело са стояли. А след това първите секретари и политбюра. Почти са ликвидирали религията, разрушили храмовете, а ти говориш за жреци.

— Владимире, ти по-внимателно вникни. Какво било е преди държавата съветска да възникне?

— Как какво? Царизъм. После революция, социализъм и стремеж към комунизъм.

— Но преди да стане революцията, сред народа усилено се е разпространявал образът на новото устройство на държавата, справедливо и щастливо, а старото се е разобличавало. Та образът се е изграждал заедно с началото на новата държава. И образът на нов управник, за всекиго добър, в народа се създавал. И това, че всеки щастливо ще живее. Ето тези образи повели хората в сражение с онези, които на образите стари верни са останали. И в революцията, а после във война, в които много хора са били въвлечени, в действителност сраженията били са между двата образа.

— Разбира се, в това може и да има все пак Истина. Но нито Ленин, нито Сталин са били образи. Както всички знаят, те са просто хора, ръководили страната.

— Ти казваш имената, смятайки, че са стояли само хора в плът зад тях. А в действителност… Може би сам ще помислиш и ще разбереш. Всичко далеч не е така, Владимире.

— Как да не е така? Нали ти казвам, всички знаят, какъв човек е Сталин.

— Тогава ми кажи, Владимире, какъв е бил Сталин според теб?

— Какъв? Ами какъв… Отначало всички са го смятали за добър и справедлив. Обичал е децата. На снимки и картини го изобразявали с момиченце в ръце. По време на войната войниците са тръгвали в сражение с викове „за Сталин, за Родината“. И всички плакали, когато той починал. Майка ми ми е разказвала. Когато той умрял, всички хора плакали в цялата страна. В мавзолея до Ленин го положили.

— Така, мнозина са го обичали и с неговото име на уста в смъртна схватка с врага побеждавали. Стихове са писали за него, а после, какво говорят днес за него?

— Сега се смята, че е бил тиранин и убиец, кръвопиец. Заради него много хора са изгнили в затворите. Извадиха от мавзолея тялото му и го погребаха в земята, паметниците му унищожиха и книгите, които той е писал…

— Сега разбираш ли? Два образа застанаха пред теб. Два образа, а човекът е един.

— Един.

— Какъв е бил ти можеш, ли сега да кажеш?

— Сигурно не мога… А ти самата можеш ли?

— Самият Сталин не е съответствал нито на единия, нито на другия образ. В това е била и трагедията на държавата. Трагедиите винаги са ставали в страните, където съществувало значително несъответствие между управника и неговия образ. Оттам започвали и всички смутове. И хората, участвали в бунтовете, за образи са се сражавали. До неотдавна хората към образа на комунизма се стремяха, но той отслабна. Сега към какво стремиш се ти и всички хора в държавата?

— Сега строим… Е, може би капитализъм или нещо такова, но искаме да живеем като хората в развитите страни — в Америка, в Германия. Да има демокрация и изобилие като при тях.

— Сега вашият образ на страната и справедливия управник се отъждествява с образа на тез страни, които изброи.

— Може така да се каже.

— Но това ще значи, че съвсем са обеднели знанията на жреците в страната, в която ти живееш. Няма знания. Те нямат сили, достоен образ да създадат, способен да ви поведе по собствен път. Обикновено при такива случаи са умирали държавите — така говори историята през хилядолетията.

— Че какво чак толкоз лошо има, ако всички ние заживеем като в Америка или в Германия?

— Владимире, внимателно сам погледни, проблемите са много в тез страни. Отговори си сам: за какво им е полицията толкова голяма и множеството болници? Защо все повече самоубийства има там? Къде отиват хората да си почиват от градовете големи и богати на онез страни? Налага се все повече чиновници да бъдат назначавани, които обществото да следят. Всичко говори за това, че там образите също са отслабнали.

— И какво се получава, че ние се стремим към отслабващите им образи, така ли?

— Да, така излиза. По този начин за известно време продължавате живота им. Когато водещите образи унищожавали в страната твоя, нови образи не са създавали. И затова ви е примамил образът, живеещ в другата страна. Ако на него се покланят всички хора в твоята страна, тогава ще престане и да съществува — губи своя образ тя.

— А кой способен е сега да го създава? Жреците днес ги няма.

— Днес също има хора, които само с това се занимават — създават образи и преценяват способни ли са те да увлекат след себе си народа. И често техните разчети биват верни.

— Аз за такова нещо не съм чувал. А може би се пази всичко в строга тайна?

— Ти, както и много други хора, всекидневно с делата им се срещаш.

— Къде, кога?

— Владимире, спомни си, когато идва време нови депутати в държавата да се избират или от няколкото кандидати да се предпочете един управник (днес го наричат президент), пред всички се представя техен образ. А образите им формират хора, които са избрали за професия творението на образи. Всеки кандидат за тази цел по няколко сътрудници, творящи образа му, има. И побеждава този, чийто образ най-приятен стане за мнозина.

— Как образ? Та всички те са реални живи хора. Самите те по събрания пред избирателите отговарят, в телевизията лично се явяват.

— Разбира се, сами. Само че съветвани са винаги къде и как да се държат, какво би следвало пред публиката да говорят, та образа, приятния за мнозинството хора, те да сътворят. Така че кандидатите често следват техните съвети. Правят им реклама, образа им да обвържат с живот, от хората желан.

— Да, реклама правят. Все едно, не ми е много ясно кой е по-основен — човекът, който се кандидатира (за депутат или за президент), или образът, за който ти говориш?

— Разбира се, най-важен е човекът. Но, гласувайки, ти не знаеш точно какъв е той в действителност, не си се срещал с него. Гласуваш за образа, който е поднесен.

— Но нали всеки кандидат, освен това има и програма и за нея хората гласуват?

— А колко често програмите се изпълняват?

— Е, вярно, че невинаги се изпълняват, а сигурно изцяло не биха и могли, защото другите се пречкат със своите програми.

— Ето, така все се получава. Мнозинство образи се сътворяват, но между тях единство няма. Няма го единият обединяващ образ, способен другите да увлече, към целта след себе си да поведе. А щом няма образ, значи няма вдъхновение и неясен пътят е, животът — хаотичен, ден за ден.

— Но кой такъв образ би могъл да създаде? Явно жреците мъдри днес ги няма. И за науката на образността за първи път от тебе чувам — онази, която преподавал на жреците твоят прабаща.

— Останало е малко да се чака, ще има страната образ силен. Той всичките войни ще победи, човешките мечти прекрасни в страната ти в действителност ще претвори, а после и по цялата Земя.

Бележки

[5] Рама е почитан в индуизма като седми аватар на Вишну, слязъл в света преди около 1,2 милиона години. Има за цел да защити достойнството на брака като израз на вечната и неразривната връзка между съпруг и съпруга. Заедно с Кришна, Рама е един от най-популярните аватари на Бога в индуизма. — Бел. devira

[6] Кришна — според различни индуистки традиции е осмият аватар на бог Вишну. Според повечето авторитетни ведически школи, той е източникът на всички други превъплъщения. Думата „Кришна“ на Санскрит буквално се превежда като „черен“ или „тъмен“ и се отнася до външността на Кришна. — Бел. devira

[7] Моисей или Мойсей (на еврейски Муше, на арабски Муса) — библейски пророк, религиозен водач, законодател и основател на юдаизма. Той повежда Великия изход — бягството на евреите от Египет, което го прави най-важният пророк в юдаизма и една от най-влиятелните личности в еврейската история. Исляма и християнството също го считат за пророк, както и други религиозни течения.

На Моисей се приписва авторството на Петокнижието — първата основна част от Библията. — Бел. devira

[8] Това събитие се описва в Библията, кн. „Изход“. Господ заръчва на Мойсей и Аарон да разговарят с фараона за освобождаването на израелския народ. Известно е, че Мойсей е имал говорен дефект (заеквал) (Изх.4:10), поради това брат му Аарон е бил поставен от Бог за говорител (Изх. 4:14). Сцената, описана там (Изх.7:10–12), където действащо лице е Аарон.