Метаданни
Данни
- Включено в книгата
-
Подсъзнанието може всичко
Техники за овладяване поразителната сила на мисълта - Оригинално заглавие
- Mind Power into the 21st Century (Techniques to Harness the Astounding Powers of Thought), 1997 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- Петя Петрова, ???? (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,3 (× 100гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Първоначална корекция и форматиране
- ira999(2010)
- Корекция и форматиране
- Диан Жон(2010)
- Сканиране и разпознаване
- ?
- Допълнителна корекция
- Диан Жон(2012)
Издание:
Джон Кехоу. Подсъзнанието може всичко
Трето преработено издание.
Издателство „Феникс Дизайн“
ISBN 954889016
История
- —Добавяне
- —Корекция
5
Утвърждения
Възможностите на тренираната мисъл са безгранични, а резултатите от нея — вечни, и въпреки това малцина полагат необходимите усилия, за да насочат мислите си в правилното русло, което би им донесло успех, а вместо това оставят всичко на случайността.
Утвържденията са може би най-лесният и прост метод, който познавам, за въздействие върху съзнателните мисли. Те се използват по цял свят в продължение на векове за такива религиозни и магически ритуали като молитвите и мантрите. Днес те се прилагат от най-различни хора за сключване на бизнес сделки, лечение на болести, запознанство с нови хора, печелене на състезания, както и за много други цели.
Утвържденията са просто фрази, които човек си повтаря на ум или на глас, в зависимост от конкретните обстоятелства. Вие можете да правите това навсякъде — докато шофирате, чакате за посещение при лекаря или лежите в леглото, преди да заспите. Необходимо е да се спрете на фраза, изразяваща това, което искате да ви се случи и да си я повтаряте отново и отново.
Например, нека да предположим, че сте попаднали в тревожна и напрегната ситуация, а ви се иска да се отпуснете и успокоите. Това е точното време да приложите метода на утвърждението. Без да бързате, си повтаряйте: „Чувствам се спокоен и отпуснат. Чувствам се спокоен и отпуснат. Чувствам се спокоен и отпуснат.“ Не се насилвайте да се почувствате успокоени и отпуснати, просто продължавайте да го твърдите в продължение на няколко минути. По същия начин, ако ви предстои важна среща и искате тя да мине добре, предварително започнете с утвърждението: „Срещата ще мине успешно. Срещата ще мине успешно.“
Какво правите утвърждавайки?
Утвърждавайки, вие влияете върху мислите, възникващи във вашия мозък. Във всеки отделен момент от времето човешкият мозък е способен да задържи само една мисъл, затова и същността на утвърждението се състои в изпълването на мозъка с мисли, подкрепящи вашата цел в даден момент. Думите задават на мозъка програма какви мисли трябва да поражда. Ако вие утвърждавате, че „Срещата ще мине успешно“, то вашият мозък съвсем естествено ще започне да поражда мисли, свързани с представата за успешно протекла среща. Мозъкът без всякакво усилие от ваша страна, улавя смисъла и основното послание на вашето утвърждение. Всичко това изглежда много просто, но този метод може да бъде изключително ефикасен, помагайки ви да постигнете желаните от вас резултати.
Оформете своето желание под формата на съответното утвърждение и редовно го повтаряйте. Един мой познат, преуспяващ бизнесмен, започва всеки свой ден с утвърждението: „Много продажби, много усмивки.“ Той си повтаря тази фраза в продължение на няколко минути сутрин и няколко пъти през деня.
Какво трябва да помните когато утвърждавате?
1. Не е задължително да вярвате в това, което твърдите! Може би онези, за които този метод се е оказал неефективен, са постъпили именно така. Тази грешка може да сведе до нула ефекта от утвърждението. Не се притеснявайте, че не вярвате във фразата, просто не спирайте да я повтаряте. Ако вярвате в това, което утвърждавате — чудесно! Ако не вярвате, няма нищо страшно. Защото това няма значение. Мозъкът съвсем естествено ще улови смисъла на вашето утвърждение и в съзнанието ви ще породят правилните мисли. Не е нужно да правите нищо насила.
2. Утвърждението винаги трябва да бъде позитивно. Измислете си положителна, а не отрицателна фраза. Например, ако искате дадена среща да мине добре, не си повтаряйте: „Няма да претърпя провал на тази среща.“ Ако искате да се успокоите и отпуснете не бива да утвърждавате: „Няма да се напрягам.“ Не е ясно защо, но мозъкът пропуска отрицанието и в резултат вие се настройвате да „претърпите провал“ или „да се напрягате“. Мозъкът се концентрира върху тези саморазрушителни образи, а не върху онова, което искате.
3. Утвърждението трябва да е кратко. То прилича на мантра: кратко и просто, лесно за произнасяне. Аз си измислям утвърждения, състоящи се не повече от десет думи. Понякога дори две думи могат да имат страхотен ефект: „главозамайващ успех“ или „рекордни продажби“.
Виждал съм как някои хора съставят утвърждения, дълги по половин страница. Малко вероятно е да можете да повторите такова нещо няколко пъти. Дори две изречения са вече твърде много. Благодарение на повторението, утвърждението ви ще се запечата във вашето съзнание, затова колкото по-кратко, толкова по-добре. Да го кажем отново — утвърждението трябва да е кратко, ритмично и лесно за повтаряне.
Внимавайте да не ползвате утвърждения, несъзнателно насочени срещу вас самите.
„Никога няма да постигна това.“
„Никога няма да направя това.“
„Това е невъзможно.“
„Провалям се.“
„Не умея да общувам с хората.“
„Знам, че ще допусна грешка.“
„Аз винаги губя.“
Често можете да се уловите, че си повтаряте подобни утвърждения, без дори да го осъзнавате. Пазете се от тях.
Искам да споделя какво ми се случи по време на една от неотдавнашните ми лекторски обиколки. Когато бях изнесъл половината от предвидените лекции, аз погледнах програмата си за следващите месеци и не повярвах на очите си. Маршрутът ми включваше преминаване от един град в друг без никаква почивка, дори в рамките на един ден! Започнах да мисля, че предстоящият месец ще бъде ужасен, изцеждащ, изпълнен с напрежение и именно това започнах да си повтарям: „Предстои ми ужасно напрегнат месец.“ В продължение на няколко дни се чувствах потиснат, нервите ми бяха опънати. Проклинах човека, който ми беше съставил тази абсурдна програма.
След това се замислих. Стана ми смешно. Ето, обучавам хората как да овладеят силата на мисълта, а самият аз несъзнателно бях попаднал в собствения си капан. Хубава фраза, няма що: „Намирам се под страхотно напрежение!“ Веднага си съставих ново утвърждение, концентрирано върху три думи: организираност, спокойствие, удоволствие, които повтарях в продължение на няколко минути. На следващата сутрин започнах деня със същото утвърждение и го повтарях всеки път, щом си спомнех за трескавото разписание. След няколко дни започнах да мисля, че ако бъда организиран и спокоен, то този „маратонски пробег“ може дори да ми достави удоволствие. Какво толкова се бях притеснил?
В крайна сметка тези три думи преобърнаха всичко. Програмата ми остана същата, но моето отношение към нея се промени. Лекционната обиколка, която самият аз едва не превърнах в мъчително и напрегнато изживяване, се оказа лесна задача. Бях организиран, спокоен и дори изпитвах удоволствие от това, че приех предизвикателството на това разписание, благодарение на замяната на негативното с позитивно утвърждение.
Вие също можете да си измислите утвърждения, които да ви помагат да постигнете поставените цели. Тъй като те са простички, можете да ги повтаряте където си искате: на опашката в магазина, в чакалнята, ако сте попаднали в автомобилно задръстване. Не е задължително да вярвате в тях. Повтаряйки утвържденията, не следва буквално да „вярвате“, че действително притежавате това, което всъщност още нямате. Всичко, което се иска от вас, е да ги повтаряте! Бих ви посъветвал това да е първото нещо, което правите сутрин, защото първият половин час определя тона на целия ви ден. Две или три минути упражнения са достатъчни, за да постигнете бързо забележителен ефект.
Всеки ден, във всяко едно отношение, положението става все по-добро и по-добро.
Днес името на психотерапевта Емил Куе може да не е така популярно, както в началото на XX век, когато този първооткривател на метода на утвърждението лекува болни и запознава хората със своите открития в клиники из цяла Европа и Северна Америка. По онова време трудовете му се превръщат в сензация, за тях се говори дори и днес, десетилетия след смъртта му. Куе открива, че неговите пациенти оздравяват много по-бързо и успешно, ако всяка сутрин след като се събудят и всяка вечер преди да си легнат, повтарят едно просто утвърждение. Утвърждението, на което ги учел било: „Всеки ден, във всяко едно отношение, положението става все по-добро и по-добро.“ Две минути сутрин. Две минути вечер. Това е всичко. Резултатът обаче бил толкова поразителен, че той написва няколко книги за самовнушението и започва да изнася лекции по цял свят за целебните способности на мисълта, насочена към оздравяване. Утвърждението на Куе насочва мисълта на болния към това — всеки ден, във всяко едно отношение състоянието му да става все по-добро и по-добро. Документално е потвърдено излекуването на хиляди хора по метода на Емил Куе.
По-близо до нашето време е музикантът Джон Ленън, когото винаги ще помним заради песните му, хуманистичните възгледи и поразителна искреност. Ленън не криел своят интерес към магията и силата на мисълта, което намерило отражение в неговите песни. Ето част от текста на песента му „Игри на мисълта“:
Ние играем игрите на мисълта, творейки бъдещето си от сегашния ден…
Ленън познавал и използвал методите на визуализацията и утвърждението. „Моите мисли правят всичко възможно“, обичал да повтаря той. А в песента си „Красиво момче“, написана за сина му Шон, той пее: „Преди да заспиш — кажи си тази кратка молитва — всеки ден, по всякакъв начин, нещата се развиват все по-добре и по-добре.“ Подобно на Куе и на толкова други велики хора, той също е стигнал до тази вечна истина.
Песните на Джон Ленън призовават да повярваме в себе си, в своите сили и възможности. „За какъв се мислиш? За звезда? Е, ти наистина си такъв!“ — пее той.