Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Sexualité féminine, 1982 (Пълни авторски права)
- Превод отфренски
- , 1999 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 4,2 (× 5гласа)
- Вашата оценка:
История
- —Добавяне
Клинични резултати от неразрешаването на едиповия комплекс; съвместимост на хомосексуалност и хетеросексуалност у жената
Емоционалните и еротичните желания на жената са разделени, но са общо взето съвместими със социално приспособяване, което изключва еротичното, или с еротично приспособяване, което изключва социалното. Приведените по-долу картини могат да групират клинично повечето от типовете женско поведение, в които обектните отношения и еротичната фиксация не подпомагат творческото единство, специфично за гениталната структура на личността.
Във всички подобни случаи, щом се загуби обектът на любовната страст или се изживее еротично-нарцистична фрустрация, се появяват вътрешно-нарцистични клинични симптоми, които обслужват психосоматичната функционална патология на жената, свързана с образа на гениталното тяло в гинекологичната патология и с образа на кинетичното тяло в патологията на обмяната на веществата. Без психоанализа на жената или децата й, вторичните ефекти от тези декомпенсации не позволяват едиповата им еволюция да продължи. Тогава жената се затваря в омагьосани кръгове, в които либидото й все по-малко достига до продуктивност и до посредническо себераздаване в емоционални контакти, плодоносни за самата нея и за социалната й група.
А. Хомосексуалност от любовен тип с латентна (неосъзната) гениталност, съвместима с гражданска хетеросексуалност, генитално консумирана и фригидна.
Жената се развива заедно с майчинството си според едиповата схема с нейните превратности и превъплъщения. Това е много разпространеният случай на жените, които се консултират с детски психоаналитици за поведенческите реакции на децата им или за собственото им неразумно поведение спрямо децата им, което ги тревожи за бъдещето на последните. Уви, собствените слабости ги безпокоят повече от прилаганото към децата насилие.
Б. Хомосексуалност от любовен тип, генитално осъзната и приета — не винаги оргазмена, с изтласкване на емоционалната междуличностна хетеросексуалност и на гениталната хетеросексуалност.
Това е болезнена фиксация към диадичното нарцистично отношение, която може да доведе дори до делириумна психоза, до отвличане на дете, до несъзнателно престъпване на моралните правила, което се среща у някои социални работнички, у някои възпитателки, неомъжени майки или неомъжени осиновителки, изпитващи желание за отвличане на дете и изтласкващи гениталното му задоволяване, за да го свържат с натрапливо еротизираната си социална дейност.
В. Хомосексуалност, наречена сублимирана, която позволява отношения от генитален тип с жени, без телесни контакти, съвместима с любовна хетеросексуалност, консумирана генитално и фригидна.
Тези жени са неосъзнато едипови, изнасилени от съпруга псевдобаща, изключен като пол от съзнанието им, уважаван като личност за социалните си характеристики и игнориран в реалната си чувствителност. Латентната хетеросексуалност е генитална, а сублимираната хетеросексуалност е без еротични генитални желания. Тази форма е най-съвместима с живот в смесена общност. Разпределението на либидото е добре понасяно от самата жена, от душевното й и физиологично здраве. Психоаналитиците се срещат с тези жени по повод на едипови трудности на децата им. У синовете им, които в пубертета стават абулични, се наблюдава етическа не-валоризация на всички еротични желания. Дъщерите са хистерични и хомосексуални с ярки симптоми, защото за тях само бащата е желан, но никакъв достъп до него не им е оставен от натрапливата майка, желаеща да бъде единствената дъщеря на съпруга си и да сведе децата си до ранга на послушни кукли.
Г. Нестабилна любовна хетеросексуалност, насочена към множество партньори, генитално консумирана със или без изтласкване на хомосексуалността.
Става дума за пропуск в структурирането, дължащ се на липсата на етическа и културна валоризация на момичето през аналния и фалически период на предгени-талното му развитие. Разпокъсаното му тяло се е отъждествило във всичките си късове с желанието в телесна форма с орална диалектика — колкото повече консуматори има, толкова по-валоризирано е момичето. Ако е придобило социална стойност чрез пасивното си съчетаване със снизходителен и богат съпруг, у него винаги се наблюдава социална или афективна дебилност. Няма фригидност, а властни клиторни и вулвени оргазми от нимфомански или „предизвикателен“ тип. За тези жени да прелъстяват, какъвто и да е обектът на прелъстяването, означава да живеят. Вследствие на еволюцията на пасивните им орални и анални тенденции, те могат да валоризират мазохизма, като понякога го свръхкомпенсират чрез пиянство или различни фармацевтични наркомании, както и чрез мании за отслабване.
Д. Хомосексуалност, отначало латентна, после консумирана след някой емоционален или сексуален неуспех на хетеросексуалността.
Тя кара жената да отрича всяка хетеросексуалност. Резултат е на несъстоял се едипов комплекс поради емоционалната лабилност на бащината личност, понякога усложнена с афективната и социална инфантилност на майката. Желанието за пенис е изтласкано и е напълно неосъзнато; това е свойствено за лезбийките. Пенисът си остава желан обект, но е фетишно представен от децата, момичета и момчета (последните докато навършат седем години). Това не е стабилно генитално състояние и еволюцията към престъпност и психоза може да се извърши по повод на въображаемата нужда от осъществяване в сензорната и социална област на убийството на едиповото дете — често незаконно дете, плод на някое приключение или на изкуствено осеменяване, или пък на инцестния обект. В психосоматичното акушерство се срещат много такива жени, както и в отделенията за детска хирургия (по повод злополуки вследствие на погрешно действие на майката).
Е. Хетеросексуалност, насочена само към един обект.
Тя кара жената, извън крайната си любовна фиксация върху съпруга (в най-ярките случаи от еротоманен тип), да отрича своята привързаност към други жени или мъже, да не им признава никаква еротична стойност, да се отказва дори от желанието си за майчинство, за да се хареса на съпруга си. Тук става дума за болезнена фиксация на регресивна зависимост на жената спрямо майка й, пренесена в съпружеската ситуация. Подобна фиксация бързо предизвиква тревожност и масивна психотизираща регресия или психосоматично заболяване с вторична цел на защитен механизъм срещу фобийните страхове.