Произведения

Документалистика

Есе

Сваляне на всички:

Предговор

Сваляне на всички:

Роман

Повест

Разказ

Сваляне на всички:

Приказка

Сваляне на всички:

Биография

По-долу е показана статията за Николай Хайтов от свободната енциклопедия Уикипедия, която може да се допълва и подобрява от своите читатели. Текстовото й съдържание се разпространява при условията на лиценза „Криейтив Комънс Признание — Споделяне на споделеното 3.0.

[±]
Николай Хайтов
български писател
Паметник на Николай Хайтов в Борисовата градина в София
Паметник на Николай Хайтов в Борисовата градина в София

Роден
Починал
29 юни 2002 г. (82 г.)
ПогребанЦентрални софийски гробища, София, Република България
Литература
Жанроверазказ, есе, пътепис
НаградиДимитровска награда за проза
„Йордан Йовков“ (1995)
Вазова награда (1997)
Народен представител в:
VIII НС   IX НС   
Семейство
СъпругаМария Пиндева (1940 – 1950)
Таня Чорбарска-Хайтова
Жени Божилова-Хайтова
ДецаЕлена Хайтова
Александър Хайтов
Здравец Хайтов

Уебсайт
Николай Хайтов в Общомедия

Николай Александров Хайтов е български писател, драматург, публицист.

Известен е със сборника си „Диви разкази“, както и с оспорваните си съчинения относно гроба на апостола на свободата Васил Левски. Народен деятел на изкуството и културата. Многократно е обвиняван в присвояване на чужди произведения.[1][2][3][4].

Биография

Роден е на 15 септември 1919 г. в село Яврово, Асеновградско. Завършва прогимназия в родното си село. Работи като чирак в магазин за брашно, келнер в кръчма, камериер и общ работник в железопътните кариери край село Крумово, Асеновградско, в продължение на 3 – 4 години. През 1938 г. завършва гимназия в Асеновград. Завършва курс по лесничейство в Лесовъдния отдел на Агрономическия факултет в Софийския университет през 1943 г. От есента на 1944 г. е войник в Пловдив.

През 1946 г. постъпва на работа в родопските гори най-напред като участъков горски в Персенкското горско стопанство. След това работи в Лесичово, в Девинско и в Горското стопанство в Сапарева баня. Инженер-лесовъд е в Радуилския участък в горско стопанство „Боровец“, Самоковско, от 1951 г. Осъден на 8 години строг тъмничен затвор и уволнен дисциплинарно от Министерството на горите, без право да работи по специалността си заради незаконни доходи, според публикация във в. „Работническо дело“. По-късно присъдата е отменена, но 2 години е безработен. Търси препитание с писане на очерци. Вербуван е от Шесто управление на ДС, с псевдоним Горския. В Агенцията по досиетата се пази картончето, според което достига до чин полковник от ДС с право на шофьор.

Първият му очерк е публикуван през 1954 г. в списание „Септември“. Следва предложение за сътрудничество в списанието, където печата свой разказ („Случай без прецедент“) и нов очерк. Пише очерци за вестник „Работническо дело“, „Кооперативно село“ и др. Очерците, които печата, издава в първата си книга „Съперници“ през 1957 г. От 1959 г. е приет за член на Съюза на българските писатели, работи като редактор във вестник Народна култура и списание „Наша родина“. От 1975 до 1977 е председател на Столичния съвет на културата, член е на Управителния съвет на СБП от 1966 г. и секретар на СБП (1966 – 1968)[5].

През 1966 г. става главен редактор на списание „Родопи“, което през следващите години е сред основните поддръжници на Възродителния процес сред помаците, а след това и сред турците. Хайтов се превръща в един от неговите популярни идеолози и съветник на Тодор Живков по този въпрос[6].

Статуя на Николай Хайтов заедно с прототипа на един от героите от „Диви разкази“ – Хасан Мешов. Автори на паметника са синовете на писателя, скулпторът Александър Хайтов и архитектът Здравец Хайтов. Паметник е поставен през 2007 г.

През 1967 г. излизат знаменитите му „Диви разкази“, авторството на които е спорно. Те имат над 10 издания в България, като са преведени на 28 чужди езика, включително китайски. През 1989 г. излизат „Избрани произведения“ в 3 тома.

Хайтов пише над 10 пиеси, 800 статии и рецензии. Общият тираж на книгите на Хайтов, които са издадени и преиздадени в България, е над 4 милиона екземпляра.

Николай Хайтов е председател на Съюза на българските писатели (СБП) от 1993 до 1999 г., като преди това е негов секретар от 1966 до 1968 г. Бил е председател на Творческия фонд на СБП, но е отстранен тихомълком, след като се разразява скандалът около самоволното му влизане в жилището на писателката Яна Язова през 1974 г. и кражбата на оригиналите на неиздадените ѝ приживе романи, вкл. и ръкописа на романа ѝ „Левски“. Той е упрекван в авторитарност и за разцепването на СБП.

Николай Хайтов има 2 синове – Александър (скулптор) и Здравец (архитект), и дъщеря Елена Хайтова.

Женил се е 3 пъти, последната му съпруга е Жени Божилова.

Умира на 82-годишна възраст на 30 юни 2002 г. от левкемия и е погребан в Централните софийски гробища.[7]

Плагиатство

Николай Хайтов е обвиняван в присвояване и опити за присвояване на чужди произведения[1][2][3][4]:

  • Опитва се да публикува под свое име сборника с документални разкази „Забравените от небето“ на Екатерина Томова. Когато не успява, активно се противопоставя на издаването му. Авторката получава широка обществена подкрепа от средите на интелигенцията в борбата си да публикува книгата. Поради създалата се гласност Тодор Живков се среща с нея и решава случая в нейна полза[1].
  • В първото издание на документалната книга за историята на село Манастир от Славчо Дичев, която Хайтов редактира, като автори са посочени и двамата, но в следващото издание като автор фигурира единствено Николай Хайтов. Журналистката Велислава Дърева, която разкрива плагиатството му във в. „Комсомолска искра“ през 1986, като публикува факсимиле на кориците на двете издания, е уволнена след писмо на Хайтов до Окръжния комитет на БКП в Пловдив. Издателството излиза с опровержение, че това е полиграфическа грешка[2][3].
  • През 1985 г. Петър Величков открива чернови на неиздадения дотогава роман „Левски“ на Яна Язова в Централния държавен архив и публикува откъси от него във в. „АБВ“. Според него Хайтов е откраднал беловата на романа (която така и не е намерена) след смъртта на авторката му и го е депозирал в издателство „Христо Г. Данов“, но поради излизането на откъсите го изтегля и заличава всички следи.[4][8]

Признание

Носител е на Димитровска награда за проза, на Националната литературна награда „Йордан Йовков“ (1995) и на Вазовата награда за литература (1997).

Избран е за академик през 1997 г. от Българската академия на науките.

През 2000 г. е удостоен с орден „Стара планина“ първа степен.[9]

На Николай Хайтов е наречена улица в София (Карта).

Цитати

  • „Левски е еманация на българщината в най-висшата ѝ форма“.
  • „Едно е да ти се иска, друго е – да можеш, а пък трето и четвърто да го направиш.“ (из разказа „Мъжки времена“)
  • „Главата ми да отсекат, пак ще викам: „Да живее България!'“
  • „Преговорите за влизане в Европейския съюз да се водят не на колене, а равноправно и при зачитане на собствените национални интереси. За проявените рецидивисти следва да бъде установен специален наказателен режим, а „правата на човека“ да не се превръщат в средство за масово тиранизиране на мирното население.“
  • „Единственото ми агрегатно състояние е Националист!“
  • „Крила имат само тия, дето сърце им иска да лети!“
  • „Орлиците се ловят с живо месо, а не с мърша!“ (из разказа „Сватба“)
  • „Българинът има нещо общо с лисицата: точно когато я мислиш за умряла, тя хукне. Много пъти това ни е спасявало, дано и този път да ни спаси от нашите и чуждите гробари, които са се хванали вече за лопатите. Нацията ни сега е в безпътица, но не е безпътна.“ – в интервю от 1993 г.
  • „В една зверилница, толерантност означава смърт.“
  • „Изтървем ли България, изтървали сме всичко.“

Произведения

Николай Хайтов е автор на разнообразни по жанр и тематика творби.

Филмография

По сценарии на Хайтов са създадени филмите:

Бележки

  1. а б в Екатерина Томова, „Заради тази книга се срещнах с Тодор Живков“, сайт на издателство „Хермес“, 16-01-2008.
  2. а б в Евгений Тодоров, „Нови щрихи към образа на великия Хайтов“, 05.12.2007.
  3. а б в „Велислава Дърева: Уличих Хайтов в кражба, уволниха мен, главния редактор и зам.-главния“, интервю за e-vestnik.bg, 20 май 2009.
  4. а б в „Петър Величков: Кулезич направи антифилм за Яна Язова, оневинява Хайтов“, интервю за e-vestnik.bg, 28 април 2009.
  5. Народни представители в девето народно събрание на Народна република България, Изд. Наука и изкуство, 1987, с. 331
  6. Груев, Михаил и др. Възродителният процес. Мюсюлманските общности и комунистическият режим. „Сиела“, 2008. ISBN 9789542802914. с. 63.
  7. Парцел 1 // София помни. Посетен на 2022-09-08.
  8. „Синовете на Хайтов изгубиха дело срещу Петър Величков“, skif.bg, 1 март 2016 г.
  9. Указ № 3 от 7 януари 2000 г.

Външни препратки

Уикицитат
Уикицитат
Уикицитат съдържа колекция от цитати от/за