Михаил Цвик (автор)

Произведения

Роман

Биография

По-долу е показана статията за Михаил Цвик от свободната енциклопедия Уикипедия, която може да се допълва и подобрява от своите читатели. Текстовото й съдържание се разпространява при условията на лиценза „Криейтив Комънс Признание — Споделяне на споделеното 3.0.

[±]
Михаил Цвик
ПсевдонимМихаил Миронов
Роден4 юли 1893 г.
Починал1941 г. (47 г.)
Лиепая, Латвия
Професияписател, журналист, поет, драматург, сценарист
Националност Русия
 Латвия,
 Германия
 СССР
Активен период1912-1940
Жанркриминален роман, драма, любовен роман
Децадъщеря
Подпис

Михаил Цвик е руски журналист и латвийски журналист, поет, драматург, сценарист и писател, автор на произведения в жанровете криминален роман, драма и любовен роман. В България е издаван и като Михаел Цвик.

Биография и творчество

Михаил Миронович Цвик е роден на 4 юли 1893 г. в Лиепая, Латвия (тогава в Руската империя). Има еврейски произход.

В началото на 1910-те години започва активно да пише в различни вестници в Санкт Петербург. След Февруарската революция става секретар на Комитета на журналистите при Временното правителство на Керенски. На 25 февруари 1918 г. става член на Московското дружество на руските драматурзи и композитори. През 1919 той напуска Съветска Русия и отива в Латвия, която провъзгласява независимост. На 7 септември 1919 г. става доброволец в латвийската армия и участва във военни действия срещу войските на Бермон-Авалов в близост до мост над Западна Двина (Даугава), където през октомври 1919 г. е ранен и я напуска на 15 януари 1921 г. След войната става член на Дружеството на еврейските освободители на Латвия.

Публикува в различни латвийски периодични издания, вкл. в списанията „Свободная мысль“, „Рижский курьер“, „Рижский огонёк“, „Театр и жизнь“. Подписва се като Михаил Миронов. През 1923 г. е публикуван първият му поетичен сборник.

В края на 1920-те години отива в Берлин, където активно развива писателската си кариера. Пише сценарии за „Nivo-film“. Автор е също на повече от 30 криминални романа на руски, както и на немски и латвийски. След идването на власт на нацистите се връща в Латвия, където пише във вестник „Сегодня“ в Лиепая. От 1938 г. всички негови произведения са забранени за публикуване в СССР.

Автор е на общо 32 романа (от които 24 са на немски, 4 на латвийски и 4 на руски), 500 разказа, и голям брой стихотворения. Неговите пиеси (написани под името на Михаил Миронов) са поставени в Санкт Петербург, Нижний Новгород, Вологда, Ярославл, Харбин, Рига и Лиепая.

Михаил Цвик е разстрелян като евреин през юли 1941 г. в Лиепая.

Произведения

частична библиография
  • Слова на палитре (1923)
  • Седые волосы (1929)
  • Apburošais dēkainis (1937)
  • Laimes pēdās, В поисках счастья (1937)
    Борба за щастие, изд. сп. „Домакиня и майка“ (1939), прев. Лилия Георгиева-Левенсон
    По дирите на щастието, изд. „Боивест“ (1993), прев.
  • Zem Parīzes debesīm, Под небом Парижа (1937)
  • Bezbailīgie, Бесстрашные (1938)
  • Очаровательный проходимец (1938)
  • Браслет Тутанхамона (?)
  • Роковая ошибка (?)

В България са издадени още

  • Близнаци, изд.: ИК „Хермес“, Пловдив (1993), прев. Д. Бойков
  • Приказки за жени, изд. 1940 г., изд. „Стрелец прима“ Пловдив (1993), прев. Георги Ковачев
  • Аз обичам двама мъже..., изд. „Стрелец Прима“ (1993), прев.

Източници

Външни препратки

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Garland в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​